XI FESTIWAL NAUKI W I LICEUM
To była prawdziwa uczta naukowa. Po przerwie spowodowanej pandemią w murach I Liceum znów pojawili się profesorowie i pracownicy naukowi, by w czasie XI Festiwalu Nauki prezentować najciekawsze badania i wyniki obserwacji dotyczące kluczowych problemów współczesnego świata.
W ciągu dwóch dni (9-10 marca) nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów profesorów z Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Wojskowej Akademii Technicznej. Poszczególne wykłady zostały tak dobrane, aby idealnie wpisywać się w profil klasy. Dodatkowo jednak każdy mógł uczestniczyć w spotkaniu, którego tematyka leży w kręgu jego zainteresowań. Już pierwszego dnia uczniowie klas z rozszerzoną biologia i chemią uczestniczyli w wykładach prof. Marcina Kiedrzyńskiego z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ na temat zmian klimatu i utraty bioróżnorodności w skali globalnej i regionalnej oraz prof. Jacka Gramsa z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej Politechniki Łódzkiej na temat „Czy powietrze może zabijać?”. O pierwiastkach chemicznych, które są wśród nas opowiedział natomiast dr inż. Marcin Hara z Wojskowej Akademii Technicznej.
Uczniowie klas lingwistycznych i dyplomatyczno – prawnych mogli zapoznać się z zasadami dobrego wychowania, o których mówiła w swoim wykładzie dr Anita Grzegorzewska z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, a o pracy głosem w mediach elektronicznych opowiedział dr Krzysztof Grzegorzewski, pracownik tejże katedry. Ciekawa tematyka dotycząca perspektyw rozwoju gospodarki cyrkularnej w Tomaszowie Mazowieckim pojawiła się także w czasie wykładu Marcina Podgórskiego z Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Katedry Gospodarki Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Łódzkiego. Klasy ekonomiczne miały niezwykłą okazję, aby uczestniczyć w wykładach na temat przemysłu 4.0 w kontekście klimatu, o czym w swoim wykładzie mówił dr inż. Maciej Bielecki z Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Katedry Logistyki i Innowacji Uniwersytetu łódzkiego, czy o ekonomicznych skutkach zmian klimatycznych dla gospodarki światowej, na temat których swój wykład wygłosił dr Bogdan Buczkowski z Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Katedry Wymiany Międzynarodowej Uniwersytetu Łódzkiego. W Interesujący sposób o tym, jak mierzyć ślad węglowy mówiła dr Joanna Trębska z Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Instytutu Ekonometrii Katedry Teorii i Analiz Systemów Ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Klasy informatyczne uczestniczyły w czwartek w wykładach przygotowanych przez Wydział Ekonomiczno – Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego: dr Paweł Nowak z Katedry Informatyki Ekonomicznej mówił o tym, czy komputery uratują świat, dr Beata Wieteska – Rosiak z Katedry Inwestycji i Nieruchomości o nowych trendach w budownictwie w kontekście zmian klimatu, a dr Witold Śmigielski z Instytutu Statystyki i Demografii o ociepleniu klimatu – czy jest ono realnym zagrożeniem czy fobia ekologów.
Na temat jak kształtować bezemisyjną mobilność i transport swój wykład przygotowały pani dr hab. Urszula Motowidlak i pani dr Joanna Górniak z Katedry Logistyki i Innowacji.
Klasy lingwistyczne uczestniczyły w warsztatach „Niemiecki z przymrużeniem oka” przygotowanych przez dr Magdalenę Daroch i dr Małgorzatę Kosacką z Instytutu Germanistyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Drugi dzień obfitował w spotkania dotyczące środowiska, m.in. topnienia lodowców, co było tematem wykładu dr Agnieszki Wolańskiej – Kamińskiej i dr Natalii Ratajczyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Pasjonaci wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w wykładzie pt. „Jak bronić demokrację przed jej wrogami” Macieja Skrzypka z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie w warsztatach prowadzonych przez Oliwię Szeląg z tegoż wydziału na temat „Jak stworzyć własny podcast od podstaw”. Na podsumowanie zagadnień dziennikarskich Aleksandra Wesołowska (również z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa) przedstawiła tajniki pracy dziennikarza newsowego.
Ci, dla których nauki ścisłe są prawdziwą pasją mogli w piątek uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez dr Agnieszkę Niedziałkowską z Centrum Kształcenia Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej na temat „Gdzie matematyka, której nie widać”. Z zakresu informatyki pan Przemysław Niedziałkowski, również z Politechniki Łódzkiej zaprezentował wykład o świecie inteligentnych urządzeń czy Internecie rzeczy, a na koniec dr Rafał Ledzion z Instytutu Fizyki odpowiadał na pytanie „Czy energetyka jądrowa może rozwiązać problem energetyczny w Polsce?”
W sali gimnastycznej w piątek zgromadzili się uczniowie zafascynowani geografią i ekonomią, bo tu już na początku prof. Marek Barwiński z Katedry Geografii Politycznej, Historycznej i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Łódzkiego w niezwykle interesujący sposób opowiadał o konflikcie w Ukrainie w kontekście uwarunkowań geograficznych, historycznych i gospodarczych, zaś prof. Bożena Kicińska z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowała materiał, dzięki któremu już nigdy nie spojrzymy na deszcz jako na zjawisko nudne, ale z pewnością będziemy umieli dostrzegać różnice między zwykłym deszczem a mżawką, czy między zawieją a zamiecią, a gdy poczujemy wiosną piękny zapach deszczu będziemy wiedzieć, ze tak pachnie petrichor. Po zakończeniu swojego wykładu pani profesor przekazała na ręce pani dyrektor dokument współpracy naszej szkoły z Wydziałem Geografii UW. Na zakończenie o biznesowej perspektywie zmiany klimatu w swoim wykładzie mówił dr Łukasz Kurowski ze Szkoły Głównej Handlowej.
To były dwa dni obfitujące w wiedzę pełną ciekawostek, zagadek i inspiracji. Festiwal Nauki to nasza flagowa inicjatywa, która już od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży. Jest to ogromny sukces, bo dowodzi, że nauka po prostu jest ciekawa.