Wspomnienia z Wakacji
Z okazji 100 lecia Państwa Polskiego oraz 100 rocznicy powstania Ligi Morskiej i o Rzecznej członkowie Szkolnego Koła LMiR przy I Liceum w Tomaszowie Maz. zorganizowali rejs po Zatoce Gdańskiej. Trasa rejsu wiodła z Górek Zachodnich (gdzie młodzi adepci sztuki żeglarskiej przejęli jacht ( 8 osobowy s/y Momo One). Po dokonaniu zaopatrzenia w pobliskiej Biedronce uzupełnieniu zapasów słodkiej wody, sprawdzeniu prognozy pogody, rankiem 26 sierpnia 2018 opuściliśmy gościnny port w Górkach Zachodnich (Centrum Narodowe Żeglarstwa) kierując się Północ w stronę Gdyni. Dla wszystkich uczestników rejsu (z wyjątkiem kapitana) było to pierwsze wyjście na morze na małym stosunkowo jachcie (długość 12 m). Pierwsze odejście od kei na szpringu rufowym, pierwsze postawienie żagli , pierwsze sterowanie i nawigowanie. Po kliku godzinach, przy korzystnej pogodzie i przychylnym wietrze osiągnęliśmy trawers Gdyni gdzie dokonano zmiany kursu na Hel. We are going to Hell. I rzeczywiście po godzinie wiatr zaczął tężeć do 7 w skali Buforta. Załoga nad wyraz sprawnie (choć niektórzy mieli strach w oczach) zrzuciła Grota i już na silniku weszliśmy do portu schronienia na Helu. Wachta kambuzowa przygotowała wspaniałą kolację (makaron i coś tam z puszki), spacer , toaleta ( ach te prysznice ) i spać.
Następnego dnia Hel przywitał nas wspaniała pogodą udaliśmy się zatem do Muzeum Obrony Wybrzeża. Spotkanie z historią obrony w 1939 roku oraz ogrom fortyfikacji zrobiły na nas ogromne wrażenie W dniach następnych załoga s/y Momo One odwiedziła port w Sopocie (cudowne spotkanie z absolwentem I Liceum który odpoczywał wraz ze swoja rodziną właśnie w Sopocie ) , basen Mariusza Zaruskiego w Gdyni , (odwiedziliśmy Muzeum Marynarki Wojennej , i spotkaliśmy się z synem obrońcy Westerplatte , Tadeuszem Zdunkiewiczem . Jego ojciec, Donat Zdunkiewicz, obrońca Westerplatte, był absolwentem I Liceum). Do ciekawych spotkań należała też wizyta na s/y Czarnym Diamencie kapitana Jerzego Romanowskiego (otrzymaliśmy książki z autografem kapitana).
Ostatnie dni rejsu to wizyta w Gdańsku gdzie spotkaliśmy się z uczestnikami wyprawy tratwą z Wyszkowa , zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, które zrobiło wielkie wrażenie szczególnie na Jakubie Szwajkowskim który przebywał na wystawach 7 godzin. sic!.
Wieczorem 31 sierpnia razem z uczestnikami Flisu Wiślanego z Wyszkowa przepłynęliśmy kanałami Gdańska do Zakrętu Pięciu Gwizdków (tam gdzie we wrześniu 1939 stanął pancernik Schleswig -holstein).
1 września o godzinie 04:45 uczestniczyliśmy w uroczystościach państwowych na Westerplatte z udziałem najwyższych władz państwowych. Złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem obrońców a Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kapitan ŻW Andrzej Królikowski wręczył uczestnikom Rejsu odznaki Ligowe :
Jakubowi Szwajkowskiemu (I oficer), Katarzynie Pazurek (II oficer), Emilii Fijałkowskiej (załoga), Michałowi Motylowi (załoga) , Mai Korzeniowskiej (załoga),Adriannie Gierach (załoga)
Ta nietuzinkowa inauguracja Roku Szkolnego 2018/19 na długo zapadnie w naszej pamięci.