Uniwersytet Warszawski bez tajemnic
Gdzie studiować? Jaką uczelnię, jaki kierunek wybrać? To pytania, które często zadają sobie młodzi ludzie, kończąc szkołę średnią. Pomocą w odpowiedzi mogą być różnorodne targi edukacyjne, a przede wszystkim wyjazdy na wyższeuczelnie i uczestnictwo w zajęciach studyjnych prowadzonych przez nauczycieli akademickich.
Jeden z takich wyjazdów odbył się 21 kwietnia 2023 r. Uczniowie z klas 2E, 3E, 2A i 1A pod opieką pani dyr. Ewy Męciny oraz pana Dariusza Jachimowskiego mieli przyjemność odwiedzić Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Spotkanie z nauką akademicką rozpoczął spacer po Warszawie, który był formą zajęć terenowych pod hasłem „Skały w mieście – jak nauczyć się je rozpoznawać?” Zajęcia poprowadziła dr hab. Irena Tsermegas, która opowiedziała o rodzajach skał, sposobach ich rozpoznawania oraz zastosowaniach. Po takich zajęciach nikt już nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem skał magmowych, osadowych czy metamorficznych.
Kolejny panel poprowadzony został przez przedstawicieli Biura ds. Rekrutacji UW – panią Monikę Rybkowską oraz pana Jana Skrzypczyka. Przekazano bardzo przydatne informację o procesie rekrutacji na poszczególne kierunki studiów. Ze względu na profil kształcenia dla naszych uczniów szczególnie ważne były informacje, jak dostać się na kierunki, które dostępne są na odwiedzanym wydziale. W skład oferty edukacyjnej WGSR UW, oprócz zajęć programowych,wchodzą liczne koła naukowe, zagraniczne wyjazdy naukowe, udział w badaniach, jak również wyjazdy na zajęcia terenowe i różne imprezy wydziałowe i uniwersyteckie.
Kolejne zajęcia to blok geoinformatyczny. Nasi uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych wykładzie na temat „Wykorzystania sztucznej inteligencji do opracowania map” prowadzonym przez
dr inż. Izabelę Karsznię oraz mgr Igę Ajdacką. Uczestnicy wykładu mieli okazję zobaczyć, jak najnowsza technologia wykorzystywana jest w kartografii przy tworzeniu i aktualizacji map.
Ostatni rodzaj zajęćto również spacer, tym razem po obszarze głównego kampusu UW. Prowadzący zajęcia – dr Przemysław Deles z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, opowiedział o historii uczelni, oprowadził nas po najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miejscach kampusu.
Po takich zajęciach część uczestników z pewnością już wie, gdzie będzie kontynuować naukę po skończeniu liceum
Uczestnicy wyjazdu składają serdeczne podziękowania wszystkim prowadzącym zajęcia,
a w szczególności pani prof. Bożenie Kicińskiej oraz pani dyr. Ewie Męcinie za organizację wyjazdu, który zainaugurował współpracę I Liceum z Wydziałam Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.