„Polska-Węgry – Historia Przyjaźni” – wręczenie nagród laureatom
W środę 24 maja 2023 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu historycznego „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni”. W drugiej edycji konkursu wzięło udział aż 2194 uczniów z całej Polski.
Laureatami z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim były Martyna Misiak oraz Nina Kociucka. Opiekunem uczennic był Cezary Seredyn.
Nagrody laureatom konkursu wręczali w środę: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski, Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács, poseł na Sejm Tomasz Zieliński oraz dyrektor Instytutu Felczaka Maciej Szymanowski.
Laureatami konkursu zostali licealiści, którzy najlepiej poradzili sobie z pisemnym testem składającym się z 18 pytań zamkniętych (jednokrotnego wyboru) oraz dwóch pytań otwartych (krótkiej wypowiedzi). W drugiej edycji pytania dotyczyły relacji naszych narodów w okresie życia św. Kingi (1234 – 1292), Stefana Batorego (1533 – 1586) i gen. Józefa Bema (1794 – 1850).Postacie, o których pisali uczniowie są przedstawicielami czterech cnót kardynalnych, takich jak mądrość, umiarkowanie, sprawiedliwość i męstwo. Jedna z nich, święta Kinga, była kanonizowana przez papieża Jana Pawła II, a Węgry są takim krajem, w którym pamięć o Janie Pawle II jest wyjątkowo mocno kultywowana.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek oraz ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.