Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1.Administratorem danych jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Maz. Tel. 44 7245234, mail: 1lo@1lo-tomaszow.com.pl
2.Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w I LO możliwy jest pod numerem telefonu 44 7244975 lub adresem email: inspektor@1lo-tomaszow.com.pl
3.Pana/Pani dane osobowe są przetwarzane w celu należytego udostępniania strony internetowej oraz prawnie uzasadnionemu obowiązkowi wywiązania się z art.5 ust.2 RODO,
4.Dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5.Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej.
6.Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7.Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8.Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9.Podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10.Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
zapoznałem/zapoznałam się

INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

SAPERE AUDE - ODWAŻ SIĘ BYĆ MĄDRYM (Horacy)
INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

 

1 września w sali gimnastycznej I Liceum punktualnie o godzinie 9 rozpoczęła sią uroczystość inaugurująca nowy rok szkolny 2020/2021. Z zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują w czasie pandemii uczniowie podzieleni na poszczególne poziomy klasowe mogli w symboliczny sposób rozpocząć swoją naukę. Spośród zaproszonych gości głos zabrała pani Wacława Bąk- absolwentka I Liceum a obecnie Przewodnicząca Rady Powiatu, która nie tylko skierowała do całej społeczności szkolnej życzenia zdrowia i wytrwałości z rozpoczynającym się roku szkolnym, ale także odczytała życzenia od pana starosty Mariusza Węgrzynowskiego:


O radości z bycia w szkole i możliwości pracy w trybie stacjonarnym, a także o wielkiej odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie mówiła również pani dyrektor, kierując do wszystkich słowa:

Znów jesteśmy w szkole.

Wakacje minęły szybko, zwykle mawiało się ZA SZYBKO, minęły inaczej.

Czas, w którym żyjemy i jego ostatni rok był dla nas ważnym doświadczeniem, z którego każdy z nas wyniósł jakąś naukę. Po miesiącach pracy z dala od sal lekcyjnych, od szkolnych znajomych, wreszcie po 2 miesiącach wakacji znów jesteśmy w szkole. I chyba w każdym z nas pojawiła się choć przez chwilę tęsknota za szkołą, za sobą nawzajem. Nam nauczycielom brakowało was w waszych ławkach szkolnych, ale jestem przekonana że i wy odczuwaliście brak wspólnego przebywania ze sobą, rozmów w czasie przerwy, spotkań na korytarzu, wspólnych zadań do wykonania. Tym bardziej z ogromną przyjemnością witam wszystkich na uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego.

Witam w murach 1 Liceum klasy pierwsze - naszych nowych uczniów, którzy wybrali tę szkołę z tak dużej oferty szkół tomaszowskich. Jestem pewna, że w krótkim czasie przekonacie się o dokonaniu właściwego wyboru.

Witam liczną grupę uczniów klas II i III i już na początku roku życzę wam wszystkim, by ten rok pozwolił wam w pełni rozwinąć skrzydła, byście zdobywali wiedzę i rozwijali swoje zainteresowania. Uczniom klas 3 życzę wytrwałości bo przed wami ostatnia prosta i duże wyzwanie: egzamin maturalny - już dziś o nim pomyślcie, by wasze wyniki nie ustępowały tym osiągniętym przez starszych o rok kolegów, którzy pokazali, że stać ich na wiele.

Znów jesteśmy w szkole i obyśmy pozostali w niej jak najdłużej.

 Hasło dzisiejszej uroczystości sugeruje nam, by odważyć się być człowiekiem mądrym.

Odważ się, a więc śmiało sięgaj po to, co jest twoim celem,  twórz świat, kreuj go, otwórz się na sukces. Odważ się BYĆ MĄDRYM - to zadanie na szóstkę, ale wbrew pozorom niewykraczające ponad program - to postawa pełna godności, twórczego poszukiwania, stawiania wartościowych pytań i odpowiadania na nie swoimi wyborami. Odważ się być mądrym to odpowiedzialność, dojrzałość i troska o siebie i innych - jakże ważna -  nie tylko w obecnej sytuacji, ale zawsze i wszędzie.

Bo szkoła to nie tylko definicje i wypracowania, szkoła to życie, którego doskonałą nauczycielką jest historia.

HISTORIA MAGISTRA VITAE EST.

Dziś 1 września wspominamy naszą bolesną historię, okres 6 - letniej pożogi rozpoczętej atakiem Niemiec na Polskę. Czas wtedy się zatrzymał, początek II wojny światowej rozpoczął tzw apokalipsę spełnioną. Ten dramat pokoleń Polaków, także waszych rówieśników, nigdy nie może być zapomniany.

Dziś wspominamy również inne ważne wydarzenie historyczne - 40 - lecie podpisania słynnych porozumień sierpniowych. 31 - go sierpnia 1980 roku opór Stoczni Gdańskiej wobec komunistycznej władzy uruchomił proces zmian systemu politycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Przedstawiciele strajkujących robotników podpisali wtedy 21 postulatów, , wśród których pierwszy mówił o akceptacji niezależnych wolnych związków zawodowych. Strajki na wybrzeżu, które rozlały się na całą Polskę doprowadziły do utworzenia Solidarności.

Pamiętajmy o historii, bo ona najlepiej uczy nas życia, jest żywym dowodem że odwaga w połączeniu z mądrością gwarantuje osiągnięcie celu.  Dziś u progu rozpoczynającego się roku szkolnego życzę wszystkim zdrowia i wytrwałości, by z odwagą sięgać po mądrość.

Dzisiejsza uroczystość nabrała również wyjątkowego charakteru z jeszcze jednego powodu - z kwiatami w dłoniach i ze śpiewem na ustach w czasie koncertu przygotowanego przez uczniów cała społeczność I Liceum pożegnała odchodzących na emeryturę nauczycieli naszej szkoły, zasłużonych przez swoje wielkie dzieło kształcenia wielu pokoleń mieszkańców naszego miasta: Panią Annę Spryszyńską, Panią Małgorzatę Darczyńską i Pana Wojciecha Małagockiego.