„Dotyk” historii
W ubiegły piątek, tydzień po wygranej w kategorii szkół ponadpodstawowych zespołu ILO w Grze Miejskiej „Obrona Tomaszowa Mazowieckiego – Wrzesień 1939–2024”, laureaci konkursu w ramach nagrody organizatora pojechali do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Wycieczka ruszyła o godz. 8.00 spod tomaszowskiego Muzeum, a dwie godziny później jej uczestnicy mogli już oglądać wystawę stałą poświęconą historii i ewolucji polskiej wojskowości od czasów piastowskich do II wojny światowej. W trakcie tej najlepszej z możliwych lekcji historii uczniowie oglądali m.in. przedmioty, którymi na co dzień posługiwały się postacie opisywane na kartach podręczników, w tym rzeczy osobiste chociażby Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła zw. Piorunem (1547–1603), Stefana Czarneckiego (1599–1665), ks. Józefa Poniatowskiego (1763–1813; bratanka Stanisława Augusta Poniatowskiego), oraz generałów Tadeusza Kościuszki (1746–1817), Jana Henryka Dąbrowskiego (1755–1818), Józefa Zajączka (1752–1826) i wielu innych, którzy wpływali na bieg wydarzeń swoich czasów.
Do wyobraźni zwiedzających najbardziej chyba przemówił pierwowzór orderu wojskowego, medal Virtuti Militari z 1792, ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia wygranej z Rosjanami bitwy pod Zieleńcami w trakcie wojny w obronie Konstytucji 3 Maja, wyceniany – jak mówił oprowadzający – na równowartość kawalerki w Warszawie, historycznie bezcenny.
Ostatnim etapem wycieczki, poprzedzonym obiadem ufundowanym przez organizatora, były odwiedziny pod Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Piłsudskiego, gdzie na wewnętrznej stronie lewej (skrajnej) kolumny upamiętniono obronę Piotrkowa Tryb. i Tomaszowa Maz. we wrześniu 1939 r.