V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskiej” w Akademii Piotrkowskiej
6 czerwca 2024 delegacja klasy 2 D pod opieką Beaty K. Burzyńskiej uczestniczyła
w V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „ Bezpieczeństwo euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskiej”organizowanej przez Akademię Piotrkowską.
Tegoroczna edycja była poświęcona rosyjskiej agresji na Ukrainę i konsekwencjom tego wydarzenia dla pokoju na świecie.
Wykład dr Marcina Palucha z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie „Od Brześcia do Rżewa. Rosyjska polityka historyczna we współczesnej kinematografii wojennej Federacji Rosyjskiej”, dotyczył perfekcyjnego przygotowania szczegółów podczas realizacji filmów historycznych – broń i umundurowanie, prowadzący zwrócił uwagę na ich propagandowy charakter, mówiący o „współpracy” Armii Czerwonej z Armią Krajową podczas Powstania Warszawskiego, wskazał również nieścisłości we współczesnych filmach historycznych. Wykład był bogato ilustrowany filmami, o których mówił prelegent.
Drugi wykład wygłosiła dr Agata Krzywdzińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Rola mediów regionalnych na wojnie na Ukrainie na przykładzie Krymu”. Prowadząca omówiła działające na Krymie i ściśle cenzurowane przez Rosję media, zwróciła uwagę na specyficzny język propagandy nazywający agresję na Ukrainę „Specjalną operacją”, wspomniał
o zamknięciu niezależnych mediów i aresztowaniach dziennikarzy pod zarzutem terroryzmu
i posiadania materiałów wybuchowych. Podkreśliła, że mieszkańcy Krymu nie mają obecnie już żadnego niezależnego źródła informacji, jest kontrolowany nawet internet.
Pan mgr Tomasz Nowak z Akademii Piotrkowskiej wygłosił wykład „Nuklearne groźby Rosji
a bezpieczeństwo państwa wschodniej flanki NATO”, który zacytował kremlowskich propagandystów straszących Polskę atakiem nuklearnym, przygotował również symulację skażenia promieniotwórczego, jakie może nastąpić w przypadku ataku lub wybuchu elektrowni atomowych na Ukrainie. Wykład zakończył wizją potencjalnego użycia bomby atomowej przez Rosję.
Ostatni wykład wygłosił dr Mateusz Ziętarski z Uniwersytetu Pomorskiego w Gdańsku „Narzędzie demograficznej dominacji stosowanej przez Federację Rosyjską na przykładzie wojny w Ukrainie”, prowadzący zaprezentował rozporządzenie Władimira Putina dotyczące polityki demograficznej, którego celem jest nadanie obywatelstwa rosyjskiego wszystkim mieszkańcom zajmowanych terenów i przymusowe przesiedlanie innych narodowości oraz napływ ludności z Rosji na te tereny i całkowite ujednolicenie narodowościowe zajmowanych ziem.
Wykłady zakończyła seria pytań i dyskusja z prowadzącymi wykłady, to była bardzo ciekawa lekcja współczesnej historii.